Miks on varajane areng lapsele oluline?

Väikelapse arengut toetav tegevus

Miks varajane areng on oluline ja kuidas last mitte üle koormata?

Miks varajane areng on oluline ja kuidas last mitte üle koormata?

Sissejuhatus

Iga lapsevanem tahab oma lapsele parimat haridust ja arenguvõimalusi. Tänapäeval tunneb üha rohkem peresid Tallinnas huvi lasteklubide, arendavate tegevuste ja juhendajate vastu, et anda lapsele stardipauk edukaks tulevikuks. Kuidas aga vältida lapse ülekoormamist ja muuta õppimine lõbusaks? Sukeldume teemasse!

Miks on varajane areng tähtis?

1. Aju kiire areng

Teadlased ütlevad, et 80% ajuühendustest tekib esimese kolme eluaasta jooksul. Just sel ajal on aju superpaindlik ja ahmib infot nagu svamm. Varajane õppimine aitab kaasa mälule, tähelepanule ja mõtlemisoskusele. Spordisektsioonid, logopeed, mängud ja muusika – kõik see aitab aju harmooniliselt arendada.

2. Avastamisrõõm ja õppimishuvi

Lapsed, kes varakult saavad uusi kogemusi, kohanevad kooliga lihtsamalt ja naudivad õppimist rohkem. Kui laps saab mängu, lugemise, muusika ja loovuse kaudu areneda, on tal edaspidi lihtsam uusi teadmisi omandada.

3. Emotsionaalne intelligentsus

Varajane areng ei tähenda ainult numbreid ja tähti, vaid ka emotsionaalset poolt. Laps õpib suhtlema, oma tundeid väljendama ja teistega läbi saama.

4. Kaasaegse maailma jaoks valmisolek

Maailm muutub pidevalt ja lapsed peavad oskama kiiresti kohaneda. Varajane areng annab neile vajalikud oskused nagu kriitiline mõtlemine, suhtlemine ja loovus.

Kuidas mitte last üle koormata?

1. Arvestage lapse vanust ja arengut

Erinevatel vanuseetappidel on omad vajadused. Näiteks alla 3-aastased õpivad kõige paremini läbi meelte ja lihtsate mängude, samas kui 4-6-aastased saavad proovida juba keerulisemaid ülesandeid.

2. Hoia mäng ja õppimine tasakaalus

Õppimine peaks olema mänguline ja lõbus. Kui see meenutab rohkem rangeid koolitunde kui avastusretke, võib laps kiiresti motivatsiooni kaotada.

3. Kuula last

Kui laps on väsinud, pahur või kaotab huvi, on aeg paus teha. Pole mõtet lihtsalt infot sisse toppida, kui laps pole selleks valmis.

4. Ära ülekoorma ajakava

Vanemad tahavad tihti oma lapsele maksimumi pakkuda, aga liiga palju tegevusi võib tekitada stressi ka kõige väiksemal tegelasel. Ideaalis piisab 1-2 tegevusest päevas, et areng oleks mitmekesine, aga mitte väsitav.

5. Loo mõnus õhkkond

Laps õpib kõige paremini siis, kui ta tunneb end hästi. Kiida teda pingutuste eest, loo enne õppimist rahulik rutiin ja ära unusta puhkepause.

Kokkuvõte

Varajane areng on väga oluline, kuna see loob tugeva aluse lapse tulevikule. Samas on oluline hoida tasakaalu ja kuulata last, et õppimine jääks rõõmuks, mitte stressiks. Kõige tähtsam on armastus, toetus ja usk oma lapse võimetesse!

Avalehele


Lastekursused_ee
10.04.2025